Sıfır hastalık hedefi

İnsanların birçoklarının kariyer hedefleri olur, zenginlik hedefleri olur, ama çok az kişinin sağlıklı olma ile ilgili bir hedefi vardır.

İnsanın sağlıklı olmakla ilgili bir hedefi olmalı. Bu konuda getirdiğim basit bir hedef tanımlaması var: Sıfır hastalık hedefi.

Sıfır hastalık deyince, bir yıl içinde hasta olmadan, yatağa düşmeden, burnumuzu silmeden, halk arasında bilindiği şekliyle ishal olmadan, ateşlenmeden, nezle olmadan, başımız ağrımadan geçirdiğimiz gün sayısını azamide tutmaktan söz ediyorum. Mümkünse 365 gün bu belirtileri yaşamayacak bir hayat düzeni tutturmalıyız. Bu mümkün mü? Evet, mümkün. Ancak birçok şeye dikkat etmemiz gerekiyor, mevsim ve ortam şartlarına uygun giyinmek, hijyen kurallarına uymak, yediklerimizi iyice seçmek ve miktarlarını azaltmak ve sağlıklı yaşamakla ilgili daha fazla okumak gerekiyor. Bunların yanında morali bozmamak, bedensel faaliyetleri artırmak, neşeli olmak ve neşeli olmak için vesileler bulmak, aile üyeleriyle iyi geçinmek, arkadaşlık yapmak, para işini iyi yönetmek, ayağını yorganına göre uzatmak da çok önemli.

Yemekle ilgili yakınlarda yazdım; eti iyice azaltmak, taze meyve ve sebzeyi daha çok tercih etmek, veli kişilerin âdet ve tavsiyelerine uyarak daha az yemek, işlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak ve gıda çeşitliliğini artırmak kilo ve sindirim problemlerinin birçoğunun önüne geçebilir. Hijyen kurallarına uymak da ellerin, bedenin ve dişlerin temizliğine özel önem göstermek birçok hastalığı engelleyebilir. Giyinirken yakışıklı ve güzel veya hafif olmaktan (bazıları da ağırlık yapıyor diye gereğinden ince giyiniyor) önce, kendimizi koruyacak şekilde giyinmek önemli. Sağlıklı hayatla ilgili her ay en az bir kitap okuyorum. Böylece zihnim bu konuya odaklanıyor ve bu konu üstünde düşünüyorum. Ayrıca genel olarak okumak, bir kitabı bitirmek insana kendisini iyi hissettiriyor.

Hastalıkların en önemli sebeplerinden biri kötü ilişkilerdir. İlişkileriniz ve iletişiminiz kötüyse kolayca hasta olabilirsiniz. Çünkü ilişkilerden kaynaklanan moral bozukluğu, bağışıklık sistemini çökertiyor. Onun için çevremizdekilerle, aile üyeleriyle mutlu ve huzurlu bir ilişki kurmanın yolunu bulmalıyız. Güzel arkadaşlıklara sahip olmak da çok faydalı. Neşenin çok önemli kaynaklarından biri, birlikte olduğumuz insanlarla esprili sohbetler yapmak, oyunlar oynamak, hikâyeler paylaşmaktır.

Bu arada hiç ilgisiz görünse de sağlık problemlerinin bir numaralı kaynağı ekonomik sorunlardır. Bütçesini denk getiremeyen, borcu hiç bitmeyen insanların stresleri dolayısıyla sağlık sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimali çok. Onun için borçları hızlıca ödemek, iş bulmak/iş kurmak ve çalışmak gerekiyor.

Beden sağlığını pekiştiren şeylerden bir tanesi de spor yapmaktır. Spor yapamıyorsanız motorlu araçla gideceğiniz yerlere olabildiğince yürümek ya da bisikletle gitmek iyidir. Yaşlı insanların oturup kalkmakta ve hatta çoraplarını giymekte zorlandıklarını görüyor ve çok üzülüyorum. Namazın sayısız yararları var; ama bir tanesi de sağlıkla ilgili. Günde belki elli defa eğilip kalkmanız gerekiyor ki, insanın bedeninin esnekliğini koruması için hafif, güzel bir egzersiz. Bir taraftan secdeyle buluşma ruhunuzu rahatlatırken, diğer taraftan da farkında olmadan birçok ekleminizi ve kasınızı çalıştırıyorsunuz.

Sıfır hastalık hedefi, siz farkında olmadan hayatınıza güzel bir disiplin getirecek, birçok alanda iyileşme sağlamanıza yardım edecek, seçimlerinizi yaparken daha çok sonuçlarını düşünmenize yardım edecektir.

Not: Bugün miladınız olsun, 365 gün boyunca hiç hastalanmayın inşallah. 365 gün boyunca hiç hastalanmayanlar bana e-posta atsınlar.

Share Button

3 comments on “Sıfır hastalık hedefi

 1. Öncelikle size teşekkür etmek isterim. Zira birkez daha bilinç altıma sağlıklı yaşamla alakalı, elbet birgün nihayete kavuşacak bir fikir kıvılcımı oluşturma enerjisi enjekte ettiniz. Fakat konunun dikkat çekiciliği yanında anlatım tarzı ve bilgi düzeyi yetersiz kaldığından sıradan bir makale okuma keyfiyetindeydim. Umarım elestirilerim size faydalı kapılar açar…

 2. Allah’a şükür ben bu hedefi yakalamış gibiyim..Öyle ki bu sene beden temizliğine bile ihtiyaç görmedim.Ama bu ilkbahar ya da sonbahar böyle bir tedbir düşünüyorum..
  Bir de La havle bir tefsirinde…
  Musibetten uzak olup, matluba nâil olmak.
  Azaba maruz kalmamak, nimete mazhar olmak.
  Mesnevi-i Nuriye ( 142 )

  gibi hedef gösterici manalar var…

 3. Merhabalar Melih Bey,

  Bir gün bir kitap okudum (Sıradışı Yaşam Becerileri, Limitsiz) belki hayatım değişmedi ama bakış açılarım, vizyonum, fikirlerim, gelişim ve değişim yolcuğuna olan inancım sayenizde öyle kuvvetlendi ki, kelimelerle ifade etmek güç. Yazılarınızı takip etmek benim için ayrı bir keyif. Çalışmalarınızda ve paylaşımlarınızda başarılar dilerim.

  Saygılar

Bir cevap yazın