TEOG’un kalkmasıyla yaratıcılığa her zamandan çok ihtiyaç var

 

teogTürkiye ve dünya çok değişik zamanlardan geçiyor. Bildiğimiz ve alıştığımız her şey değişiyor. Değişimin olumlu ya da olumsuz olmasının da aslında pek bir önemi yok, çünkü bizim kontrolümüzde değil. Önemli olan değişimle nasıl başa çıkacağımız. Kaotik ve karmaşık zamanlarda özellikle sıradan insanlar zorlanıyor. Yaratıcı insanlarsa kaos ortamlarında kendilerine çıkar bir yol bulabiliyorlar.

Read more TEOG’un kalkmasıyla yaratıcılığa her zamandan çok ihtiyaç var

Share Button

İşsiz mi kaldınız, işiniz mi battı?

 

im-possibleAldığım mektupların bir kısmında insanlar uzun sure işsiz kaldıklarını ve iş aradıklarını belirtiyorlar. Benden de akıl istiyorlar.

Kişisel krizler, aslında harika birer fırsattır. İşsiz kalırsanız, işiniz bozulursa bir şeylere yeniden başlamak için önünüze bir beyaz bir kağıt konmuş olur. Çoğu zaman eski yaşam düzenimize olan bağımız bizi eskiden yaptıklarımızı tekrarlamaya iter. Aslında yapmamız gereken yaşadığımız bu kişisel krizi bir fırsata dönüştürmektir. Read more İşsiz mi kaldınız, işiniz mi battı?

Share Button

İnsan ne ile sevinir?

freedomİyi haberler insanı sevindirir. Okul mezuniyeti, yabancı bir ülkeye alınan vize, ehliyet sınavını geçmek, ilk bisikleti, ilk telefonu, ilk otomobili almak… Hepsinin ortak özelliği aslında daha fazla özgürleşmektir. Bunların içinde en çok sevindiren de günlük hayatımıza en çok yansıyandır. Örneğin, ehliyet ve araba kişinin yaşamını olduğu gibi değiştiren birer özgürlüktür. Park yeri derdi ve trafiği çok olan şehirlerde arabayı satmak sevindirir.

Yeni evlenen çiftler sevinçlidir. Çünkü birlikte tecrübe edecekleri yeni özgürlükleri olacaktır. Geçtiğimiz günlerde bir haberde okudum. Boşanan biri, arabasını düğün arabası gibi süslemiş ve tur atmış. O da yeniden özgürlüğüne kavuştuğuna sevinmiş.

Kimisi işinden istifa ettiği için, kimisi işe girdiği için sevinir. Birbirinin zıttı gibi görünen bu şeyler aslında sadece özgürlüğün farklı ifadeleridir. Özgürlüğünüz bol olsun.

Share Button