Karar Alma Dersinde neler öğrendim?

harvard law schoolHarvard Üniversitesi’nde Muhakeme ve Karar Alma dersinde sınav olduktan sonra sınıfça bir karar alma oyunu oynadık. Oyunda 4’er kişiden oluşan toplam 12 grup vardı. Her grubun eline, bir tane grup oyunu gösteren cihaz verildi. Cihaz 30 saniyelik bir süre içinde A ya da B şıklarından biri için yaptığınız tercihi, merkez bilgisayara gönderiyor ve 30 saniyenin sonunda bilgisayar ekranına yansıtıyordu. Oyun oldukça basitti. A şıkkı işbirliğini ve B şıkkı işbirliği yapmamayı temsil ediyordu. Eğer 12 grubun tamamı gönüllü işbirliği yapar A şıkkını seçerse her bir grup 100 dolar kazanacaktı. Read more Karar Alma Dersinde neler öğrendim?

Share Button

Aklını Kaçırmış Darbeciler

 

tankin altina giren insanTürkiye Cumhuriyeti geçtiğimiz hafta ağır bir sınavdan geçti. Darbeci askerlerin yaptıklarına akıl erdirebilmek mümkün değildi. Halkın üstüne ateş açtılar. Tanklarla üstlerinden geçtiler. Türk polis üslerine baskın yaptılar. Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve milletvekillerinin canına kastettiler.

Read more Aklını Kaçırmış Darbeciler

Share Button

Türk Halkının Bilgeliği

 

turk bayraklariJames Surowiecki Kitlelerin Bilgeliği (Wisdom of Crowds) isimli kitabında kalabalıkların aklının ortalamasının uzmanlarından daha isabetli tahminde bulunduğunu belirtiyor. Kitabı oldukça ilginç bir örnekle başlıyor. Bir tarım fuarına katılan İngiliz istatistikçi Francis Galton bir tür yarışmaya şahit oluyor. Fuarda bir öküzün ağırlığı ile ilgili bir tahmin yarışı düzenlenmiş. Çiftçiler öküze bakıp kaç kilo çekeceğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Read more Türk Halkının Bilgeliği

Share Button

Yazılarım artık sadece www.meliharat.com adresinde ve sosyal medya sayfalarımda.

Melih Arat

16 Temmuz 2016 Cumartesi günü itibariyle Yeni Hayat gazetesindeki ekonomi ve eğitim sayfalarındaki yazılarımı sona erdirdim. www.meliharat.com sitesinden, linkedin ve facebook sayfamdan yazılarımı takip edebilirsiniz. Melih Arat

Share Button

Darbeyi Lanetliyorum

turk bayragiCuma gününden beri ülkemize yapılanları beri büyük şaşkınlık ve üzüntü içinde izliyorum.

Kendi parlamentosunu bombalayan, polisini ve vatandaşını öldüren akıllarını kaçırmış darbecileri lanetliyorum.

Allah ülkemize barış versin; sevgi ve saygıyla, okuyarak, öğrenerek, paylaşarak, üreterek, işbirliği içinde yaşamımıza fırsat versin.

Melih Arat

Share Button