Disiplinli çılgınların 7 kuralı

Disiplinli çılgınların 7 kuralı nelerdir? Çılgınların diyorum; çünkü büyük projeleri başarmak için disiplinli çılgınlar olmak gerekiyor. Birinci kural amaca inancın büyüklüğüdür.

Çılgınlar mutlaka net ve açık bir amaca sahiptir ve bu amacı bir an olsun gözlerinin önünden ayırmazlar. Everest’e tırmanmaya çalışan bir grup dağcının gözlerinin önünden dağ nasıl hiç gitmiyorsa, çılgınların amacı da dağ gibi hep karşılarında durur. Tecrübelerimle sabit olan şu; amacına yeterli inancı olmayan insanların o amacı başarmak için yeterli enerjisi ve motivasyonu olmuyor. Dolayısıyla bir vizyona ya da hedefe sahip olmak yeterli değil. Her gece rüyanızda o amacı görecek, her konuşmayı o amaca bağlayacak saplantı düzeyinde bir inanç gerekiyor.

disiplinli-cilginlarÇılgınların ikinci kuralı odaklanmadır. Bir işe ve bir amaca odaklanma ve başka bir şeye bakmamaktır. Temel olarak Starbucks’ta kahve, McDonald’s’ta hamburgerden başka bir şey satılmamasıdır. Üniversite sınavında birinci olmak için arkadaşlığı, eğlenceyi ve başka keyifleri bir yıllığına tamamen unutmaktır. Wright Kardeşler gibi ölümüne bir kararlılıkla uçağı tasarlamaktır.

Read more Disiplinli çılgınların 7 kuralı

Share Button

Sıradışı öğretmen olmak

Kıdemli ekip arkadaşım Esra Nur Erbil’in tavsiye ettiği “3 Idiots-3 Budala” filmini bu yaz kahkahalar ve gözyaşları içinde seyrettik.

taare zameen parÜniversite eğitiminin nasıl olması gerektiğini, üniversitede nasıl bir profesör olmamız gerektiğini, nasıl öğrenciler olmamız gerektiğini anlatan müthiş bir film. Hangi çalışmaların ve hangi tip öğrenme anlayışının (eğitim demiyorum) bizi liderliğe taşıyacağına ilişkin muhteşem bir sorgulama. Başta tüm üniversite hocalarına, öğrencilerine ve mesleği öğretmenlik olanlara ve eğitim konularına ilgi duyanlarına hararetle tavsiye ediyorum. Filmin öyküsü bir öğrencinin mühendislik okuluna başlaması, okulda geçirdiği dört yıl ve aradan 10 yıl geçtikten sonra neler olduğuyla ilgili. Dolayısıyla harika bir inceleme; çünkü hem üniversite hayatını hem de okulun insan hayatındaki sonuçları analiz ediyor.

Read more Sıradışı öğretmen olmak

Share Button

MBA yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele bu!

Bir Japon ve bir Amerikalı, Afrika’da safariye çıkmışlar. Safaride macera olsun diye gruptan ayrılıp kendi başlarına ilerlemeye başlamışlar.

Orman içinde bir saat kadar yürüdükten sonra tam aradıkları şeyi bulmuşlar. Karşılarında bir kaplan varmış. Kaplan onlara yavaş yavaş sokulmaya başlayınca Japon hemen sırt çantasından spor ayakkabısını çıkarıp giymeye başlamış. Amerikalı, Japon arkadaşına seslenmiş: “Yararı yok, hiçbir zaman bir kaplandan hızlı koşamazsın!” Japon cevap vermiş: “Senden hızlı koşsam yeter!”

Dünya artık rekabete dayalı olarak işliyor; bir Türk olarak başka milletlerden daha üstün performansımız olduğu zaman kazanıyoruz. Türkiye’de bir işe girmemiz ya da iş hayatında başarılı olmamız diğerlerinden daha üstün niteliklerimiz olmasına bağlı. Yıllardan beri çevremdeki herkesi daha çok okumaya ve eğitim almaya teşvik ettim. Herkes daha önce bitirdiği okulun üstüne bir tane daha koymalı. Lise mezunuysan yüksekokul ya da üniversite okumalısın; üniversite mezunuysan master ve doktora yapmalısın. Türkiye’de yüksek eğitim konusunda ciddi bir talep var şu anda. Açılan sayısız özel üniversite ve devlet üniversiteleri bu talebin bir sonucu.

Read more MBA yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele bu!

Share Button
Tagged with

Bir uçak nasıl patlatılır?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 1 Mart 2009’da devreye giren kuralları gereğince uçaklara yolcu yanında sıvı ve benzeri türde maddeler alınmıyor.

Havalimanlarındaki son güvenlik noktasında uçağa içme suyu dahil, hiçbir şeyi geçiremiyorsunuz. Suyu içseniz ve su olduğunu ispatlasanız dahi suyu geçiremiyorsunuz. Bu uygulama ilgililer, yetkililer beni bağışlasın çok yersiz, etkisiz bir uygulama. Sadece suyu değil, 72 saatlik dondurulmuş Maraş dondurması, çok kıymetli kestane balı gibi herhangi bir uçağı patlatmak için değil, ama uçakta açarak en fazla yolcuların ve kabin ekibinin ağzını tatlandırabileceğiniz gıdaları bile uçağa almıyorlar. Kibarlığımı koruyup bu yapılan uygulamanın zeka seviyesinde yorum yapmayıp yorumu okurlara bırakacağım.

Read more Bir uçak nasıl patlatılır?

Share Button