Yaşamını hangi kararlar belirler?

karar-vermekAşağıdaki öykülerdeki isimler mahremiyeti korumak için değiştirilmiştir.

Zeynep, bir bankada şube müdürü. Başarılı kabul edilebilecek bir iş insanı. Tasarrufları sayesinde ev, yazlık ve araba almış. Ne var ki, oldukça geç sayılabilecek bir yaşta evlenmiş ve henüz çocuğu yok.

Osman, 35 yaşında. Liseden beri bir şirkette çalışıyor. Sadece bir arabası var. Gezmeyi ve yemeyi çok seviyor. Türkiye’de görmediği şehir kalmamış. Her hafta sonu bir şehri keşfetmeye gidiyor. Sadece döner yemeye Sivas’a kadar gidecek kadar çılgın. Bekar ve tüm parasını gezmeye ve yemeğe harcadığı için hiç birikimi yok.

Levent 43 yaşında. Liseden sonra çok zeki olduğu halde üniversiteye gitmiyor. Babadan aldığı sermaye ile dükkan açıyor. Doğru dükkan yeri, kaliteli mallar sattığı ve güler yüzlü olduğu için çok para kazanıyor. O sırada dükkanda tanıştığı bir kızla evleniyor. Evlenmeden önce tüm dikkatini kıza veriyor ve dükkana ilgisini kaybediyor. Evlendikten sonra eşinin lüks ve eğlenceli yaşam tutkusuyla para dengesi iyice bozuluyor ve iflas ediyor. İflas edince eşi onu terk ediyor. Her şeyini yitirince yeniden iş kuramıyor. Başkalarının yanında çalışmaya başlıyor. Dul olarak ve kıt kanaat kirada bir evde yaşamını sürdürüyor.

Aylin 40 yaşında liseden sonra bir taşra üniversitesine gidiyor. Bir fırsatını denk getirip üniversitenin geri kalanını Almanya’da tamamlıyor. Çok güzel bir kız olduğu için talibi çok, ama o evlenmek yerine en iyi damat adayını seçmek için beklemeyi tercih ediyor. Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’da çalışmaya başlıyor ve yaptığı birikimle Ankara’dan bir ev alıyor. Ancak en yakışıklı, en varlıklı, en iyi koca adayı arayışı hüsranla sonuçlanıyor ve yaş ilerleyince damat adayları ortadan kayboluyor.

Volkan ilkokulda başladığı satrancı hiç bırakmıyor. Yaratıcı ve yenilikçi bir oyuncu değil. İyice ezberlediği taktiklerle oyunları kazanıyor. Üniversite okuduktan sonra iş ararken bir satranç kursunda hocalığa başlıyor. Ardından kendi kursunu açıyor. Bursa’nın tanınmış bir kursunun sahibi oluyor. Evleniyor ve çoluk çocuğa kavuşuyor. Herkes gibi sorunları var; ama kırk yaşına geldiğinde bir evi, bir arabası ve düzenli geliri var.

Okan liseyi bırakıyor. Ailesinden ayrı yaşamak ve kendi hayatını kurmak için bir fabrikada çalışmaya başlıyor. 23 yaşına geldiğinde zekasıyla fabrikadaki herkesten üstün olduğunu düşünüyor; ama eğitimi yetersiz olduğu için yükselemiyor. Dışarıdan lise ve üniversiteyi bitiriyor. Azmini gören patron master yapmasını destekliyor. Şirkette üst düzey yönetici oluyor. O da çoluk çocuğa karışıyor.

Bu hikayelerin hepsinde insanların özellikle 20’li yaşlarda aldıkları kararların sonraki 15-20 yıllarını hatta hayatlarının tamamını etkilediğini görürsünüz.

Banka müdürü Zeynep, bankada kariyer yapmış ama evlenmeyi çok ötelediği için çocuk sahibi olabilecek miyim endişesini taşıyor. Ama yine de üniversite eğitimi  ve tutarlı bir profesyonel oluşu onu müdürlüğe taşımış. Şirket çalışanı Osman, uzun yıllardır hiç para biriktirmediği için 35 yaşında nasıl evlenirim diye düşünüyor. Çalışma hayatındaki istikrarı, sevilen bir eleman olmasına yol açmış, işi sağlam, ama hepsi bu kadar. Dükkanını kaybeden Levent, yıllar önce okul yerine ticaret, o eş yerine başka eş seçmediğine pişman. Ah vah demek de bugün para etmiyor. Güzel bir kadın olan Aylin de keşke çok yakışıklı ve varlıklı olmayan, ama ahlaklı bir gençle evlenmiş olsaydım vaktiyle diyor. En büyük aşkı satın aldığı ev.  Volkan’ın yıllar önce satranca odaklanması ona kendi küçük ama istikrarlı işini kurmasına yardım ediyor. Okan okulu bırakmasına rağmen, yirmili yaşlarında profesyonel yaşamda sertifikaların önemini anlıyor ve bir “U” dönüşü yapıyor. İnsan her zaman ne ekerse onu biçiyor; ama 20’li yaşlarda atılan tohumlar tüm bir yaşamı etkiliyor.

Share Button

One comment on “Yaşamını hangi kararlar belirler?

 1. Iyi gunler
  Oykulerdeki kahramanlarin inaclari ne
  yaratilis gayesini bilen yani
  Neciyim nereden geliyorum nereye gidiyorum burda bulunmamin (dunyada) gayesi nedir sorularina dogru tatmin edici cevap bulan birisi daha istikrarli bir hayat yasar diye dusunuyorum dunya tarlasina dogru ekim yapar hem dunya hemde ahiret (sonsuzluk ebedi alem) hayatinda mutlu olur
  Oykuletdek8 kahramanlarda bu ozeleklwr varmi
  Selamlar

Bir cevap yazın