Neşeli Yazı

in case of kucukTrenlerde bir çekiç olur ya, altında tehlike anında camı kırınız yazar. Bu yazı da onun gibi. Neşenizi kaybettiğiniz zaman, neler yapabileceğinize ilişkin bir alet takımı.

Çevrenizde olan bir çocuğu sevindirin. Kendi çocuğunuz, komşunun çocuğu, yeğeniniz kim olursa. Bir çocuğu sevindirmek kendi istediğiniz bir şeyi yapmak değil, onun istediği bir şeyi yapmaktır. Onunla top oynayın, tablette otomobil yarışı yapın, bilek güreşi yapın ve ne yarış yapıyorsanız yapın, lütfen yenilin.

Müzik dinleyin. Evde eski albümleri karıştırın. Size çok keyif vermiş, uzun yıllardır dinlemediğiniz bir albümü bulun. Evde yoksa internetten dinleyin. Youtube ya da fizy gibi bir internet sitesi sizi içerik bolluğu ile sizi şaşırtacaktır. Kısık sesle dinlemeyin ya kaliteli bir dış hoparlöre bağlayın ya da bir kulaklıkla dinleyin ve dinlediğinizin tadını çıkarın.

Anne ya da babanız sağ ise veya başka bir büyüğünüz dede, büyük anne, amca onları ziyarete gidin, aynı evde yaşıyorsanız sürpriz yapın iş yerine ziyarete gidin. Küçük bir hediye götürün. Çiçek alın. Çiçek alacak paranız yoksa, bir kağıda çiçek çizin ve onu verin.

Bir film seyredin, sinemaya gidin ya da evde seyredin. Gerçekten komik bir film bulun; size enerji verecek, yaşamın yaşamaya değer olduğunu hatırlatacak bir hikaye izleyin. Son dönemin gerçekten keyifli filmlerini Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı’nı ya da Patron Mutlu Son İstiyor’u izleyin. Ya da o sıra ne eğlenceliyse onu seyredin.

Bütün bunları yaparken kendinizi verin, bir çocukla oynarken gerçekten orada olun, ona odaklanın. Müzik dinlerken başka şey düşünmeyin, müziği duyun, sözlerini anlayın ve keyfini çıkarın. Neşenizi yeniden kazanmak yaptığınız her ne ise hakkını verin. Aynı anda üç yemek yemeye çalışan üçünden de zevk alamaz.

Evde basit, ama sonucu garantili güzel bir yemek ya da tatlı yapın. Hem evdekilere ikram edin hem de komşulara. Tatlı ikram ettiğiniz komşunuzun tatlıyı alırken gözlerinizle gülümsemesinin ya da teşekkürünün fotoğrafını çekin.

Ölmüşleriniz için dua edin. Kabirde sizi dua ederken gördüklerini ve memnun olduklarını hayal edin. Hatırlanmaktan ve dua almaktan ne kadar mutlu olduklarını düşünün.

Kimsenin sizi görmediği bir anda dans edin. Kapıyı kilitleyin, müziği açın, hoparlörden ya da kulaklıktan dinleyerek ne çeşit müzik hoşunuza gidiyorsa gönlünüzce dans edin.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte evden çıkın. Yollar boşken arabaya ya da bir otobüse binin, bilmediğiniz bir yerde inin ve yürüyüş yapıp bir çay ya da kahve için. Çay içtiğiniz yerde mutlaka orada çalışana bir laf atın. Bir soru sorun ve sohbet edin.

Deniz kıyısı bir şehirde yaşıyorsanız, balık pazarından canlı bir balık alın. Su dolu bir poşetin içine koyarak onu denize atın. Bir canlıyı kurtarmanın hazzını yaşayın.

Ünlü bir camiye gidin, vakit dışında bir zamanda uzun uzun namaz kılın. Tüm sevdiklerinize dua edin.

Eğlenceli bir kitap okuyun. Rıfat Ilgaz’ın ya da Aziz Nesin’in eğlenceli öykülerinden birine gülmenin tadını çıkarın.

Yardım edin, karşılık beklemeden yardım edin. Bir başkasına yardım ederken kendinize yardım ettiğinizi fark edeceksiniz.

Share Button

Bir cevap yazın