Değişim Saati: Apple Watch ve Pebble Time 

pebble4Dünya değişiyor. Bildiğimiz her şey o kadar hızlı değişiyor ki, kafada sabit tanımlarla dünyayı algılamak sürekli hata yapmaya yol açıyor.

Akıllı saat almak gerekir mi? Bu soruya verdiğim cevap hiç tereddütsüz evet. Bir akıllı saatiniz oldu mu, bir kere telefonun sesini sürekli olarak sessizde tutabilirsiniz. Çünkü telefon çaldığında ya da mesaj geldiğinde akıllı saatiniz titreyerek size ekranda kimin aradığını ya da kimden mesaj geldiğini gösterecektir. Aynı şekilde alarm çaldığında da evde kimseyi uyandırmadan uyanabilirsiniz.  

Yaptığım incelemelerde şimdilik akıllı saatlerin en optimumu Pebble Time isimli saat. Pebble firması “Kickstarter” isimli bir finansman modeliyle kuruluyor. Artık internette bir konsept ürün tanıtılıyor. Ürünü beğenip almak isteyenler Pebble örneğinde 100’er dolar kredi kartlarından şirkete ön ödeme yapıyor. Diyelim 20 milyon dolar toplanıyor, bu para saatin geliştirilmesi ve üretilmesi için harcanıyor. Sonra ön ödeme yapanlara saatleri gönderiliyor. İlk nesil Pebble saatler bu şekilde üretilmiş. Apple Watch çıkmadan önce bir tane ilk nesil Pebble aldım. Bu Pebble hem Apple telefonlarla hem de Adroid işletim sistemli tüm telefonlarla çalışıyor. Pebble Market isimli ortamda bağımsız uygulama geliştiricileri binlerce saat yüzü ve binlerce uygulama geliştirmişler. Akıllı saatiniz için hangilerini seviyorsanız onları alıyorsunuz. Pil süresi de 5 ila 7 gün. 30 metreye kadar su geçirmiyor. Pebble’ı kullanırken Apple Watch çıktı ve Mayıs ayında bir Apple Watch aldım. Fakat öncelikle pil süresi canımı sıktı. Saati her gün şarj etmeniz gerekiyor. Amerika’ya bu yaz gelirken uçakta saati şarj edemedim. Kendisi pil tasarruf moduna geçti. Tüm fonksiyonlarını otomatik kapatıp sadece saati göstermeye başladı. Bir süre sonra baktım artık saati de göstermiyor. Bir saat, saati de göstermiyorsa saat diyebilir miyiz bilmiyorum. Pebble’da pil süresi yüzde 20’ye düştüğünde hala 24 saatten fazla tüm fonksiyonları açık kalabiliyor. Apple Watch henüz yeni olduğu için uygulama bakımından da eksikleri var. Apple firması henüz bağımsız geliştiricileri de tam bağımsız bırakmamış, onun için sınırsız sayıda muhteşem uygulamalar yok. Neyse sonuç da Apple Watch’u iade ettim.

Kendime bir tane yeni nesil renkli Pebble Time aldım. Sınırsız uygulama pazarı var. Pil süresi 5 ila 7 gün. Trip Time ve YWeather isimli iki saat yüzü kullanıyorum. Trip Time aynı anda iki farklı şehrin saatini (biri otomatik olarak o anda bulunduğunuz şehrin saatini) ve hava raporunu gösteriyor. Misfit isimli sağlık uygulaması, bisiklet rota yönlendirmesi yapan PebbBike uygulaması, Cep telefonu kamera uzaktan kumandası, Swarm-Four Square uygulaması, Evernote uygulaması, Trip Advisor uygulaması, Twibble (Twitter) uygulaması, Music uygulaması, Takvim uygulaması saatimde sürekli aktif uygulamalar. Namaz kılanlar için Qibla isimli uygulama, hangi şehirdeyseniz o şehre göre otomatik namaz vakitlerini veriyor.

Akıllı saatleri 4 kategoriye ayırabilirim: Pebble Saatleri, Apple Watch, Android Saatleri ve uygulama spesifik (sağlık-spor saatleri). Android Saatlerin çoğu pil süresi açısından Apple Watch gibi. Sağlık Spor Saatleri sabit beş altı uygulamaya sahip ve benim incelediklerim kendi işlevlerini bile doğru düzgün yerine getiremiyor. Apple Watch bu yıl şimdilik yetersiz. Geriye Pebble Time kalıyor. Geliştirilme serüveni de bence çok keyifli. Demokratik bir saat. Sanırım Türkiye’de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bu, demokrasinin, hukukun, toplumsal birliğin saatinin gelmesi artık. Pebble hikayesi, bireylerin bir araya geldiklerinde Apple gibi güçleri bile yenebildiğini gösteriyor.

Share Button

Bir cevap yazın