Avatar

AVATARRRTüm serisini izlediğim Avatar ve Star Wars Clone savaşlarının harika iki animasyon dizisi olduğunu söyleyebilirim. Bu iki dizinin her bir bölümü, kişisel gelişim, problem çözme, liderlik ve takım çalışması açılarından değerlendirmeye uygundur. Ülke yönetimlerinin de dahil olduğu bu animasyonlarda teröristler, üç kağıtçı tüccarlar, gücün büyülediği dehşet saçan liderler de bulunuyor. Bugün Avatar animasyon dizisinin ilk 3 sezonunun kısa bir özetini vermek istiyorum.

Dizinin kahramanın 13 yaşındaki Avatar Eng’in hikayesinin geçtiği dünyada dört ulus yaşamaktadır. Ateş bükücüler, su bükücüler, hava bükücüler ve yer bükücüler. Bu dört ulustan en üst refah düzeyine ulaşan ateş bükücü ulus olur. Gençlik yıllarında son derece iyi bir insan olan ateş bükücü ulusun lideri Lord Ozay, kendi ülkesindeki refahı sözde yaymak için diğer üç ulusu kontrol altına almaya karar verir.
Diğer üç ulusa tek tek saldırır ve onların ileri gelenlerini hapse atarak onları kontrol etmeye çalışır. Zaman içinde gücü de artan Ozay, Ateş Ulusu da dahil herkesin çok korktuğu, yanında ağzını açamadığı dehşet saçan bir lidere dönüşür. Kazanmak için yapamayacağı şey yoktur. Başka bir ulusla yaptığı savaş sırasında savaşı kazanmak için kendi ulusuna ait bir ordunun yine kendi güçleri tarafından yok edilmesi gerektiğinde bir an tereddüt etmez. Ne var ki, henüz adalet terazisi yok olmamış 15 yaşındaki oğlu bu kendi askerlerinin yok edilmesine karşı çıktığında onun yüzünü alevlerle yakar ve onu sürgüne gönderir. Zaman içinde refahı yaymak üzere çalıştığı ulusların ülkelerini yerle bir eder. Yüksek vergiler ve şiddetle herkesi sindirir. Gücü arttıkça dehşeti de artar. Yanındaki herkes akılları ve dilleri bağlanmış kuklalara döner. Kendi büyük kızı da bu büyük terör dalgasının parçası olur. O da babası gibi olağanüstü Bizans oyunlarıyla rakiplerini tuzağa düşürür. Şiddeti ve ateşiyle herkesi yakar. Babasının onu kullandığının farkında değildir. En yakın arkadaşları bile ona karşı konuşamaz. Sonunda Lord Ozay’ın gücü en yüksek noktaya ulaştığında animasyon dizisinin kahramanı üç arkadaşıyla tekamül için büyük bir mücadele veren 13 yaşındaki Avatar Eng ile Lord Ozay karşı karşıya gelirler. Küçücük ama yüreği tertemiz bir çocukla bu zalim lider karşılaştıklarında kelimenin tam anlamıyla orantısız bir güç vardır. Ne var ki, Avatar Eng’in tertemiz yüreği geçmiş bilgeliklerle buluşarak, Lord Ozay’ı yenmesine yardım eder. Lord Ozay’ı öldürmez, gücünü alır ve hapse atılmasını sağlar. Diğer üç ulusun ileri gelenleri serbest kalır. Ateş Ulusu’nun yeni lideri, Lord Ozay’ın 15 yaşında ama adalet terazi bozulmamış oğlu olur. Kendi idealleri için insanları yok etmekten, herkese terör estirmekten çekinmeyen, kendi çıkarları söz konusu olduğunda en yakınlarını bile harcayan, çevresindeki hiç kimseye söz hakkı tanımayan Lord Ozay karakteri her toplumda olabilir.

Sanırım marifet, Lord Ozaylarla savaşacak Avatar Eng gibi çocuklar yetiştirebilmek, kalbi temiz ve doğrular için savaşmayı, mücadele etmeyi öğrenmiş çocuklar. Sanırım toplumda en çok kıtlığını çektiğimiz grup bu. Bu arada bu tür çocuklar yetiştirebilir miyiz samimi olarak bilmiyorum. Çünkü Avatar Eng öykü de öksüz… Anne ve babası ölmüş. Büyük liderlerin bir çoğu öksüz ya da yetimdir. Peygamberlerin çoğu, Mustafa Kemal Atatürk ilk akla gelen örnekler. Avatar Eng’i bir anlamda içinden geçtiği maceralar ve altın kalpli 3 arkadaşıyla birlikte olgunlaştırıyor ve dördü de harika birer insan oluyorlar.

Share Button

Bir cevap yazın