Zeki İnsanlar İçin Başarının Beş Adımı

5 stepsBaşarılı insanları başarılı olma potansiyeli yüksek insanlardan ne ayırır? Özellikle işletme dünyasında profesyonel çalışanların arasında çok sayıda yetenekli, eğitimli ve zeki insan var. Ama bunların birçoğu profesyonel kariyerlerinde sınırlı başarı elde ediyor. Bazıları bir gün gelip emekli oluyor ve bazıları da kendi işlerini kuruyorlar. İş kurmak bir başarıdır ama o da aslında her zaman büyük bir başarı olmayabilir.

Potansiyelinizi başarıya dönüştürmek için birkaç adımdan söz edebiliriz.

İlk adım hayal kurmak. İstisnalar dışında kendi kendine hayal kurmak zordur. Okumak özellikle girişimcilerin, iş insanlarının, sanatçıların ve bilim adamlarının yaşantılarını ve söyleşilerini okumak insana ilham verebilir. Okumak bilgi almanın bir türüdür. Bir TED konuşması, biyografik bir film ya da talk-show izlemek de insanın hayal kurmasına yardım eder. Hayal kurma çabası düşünme sürecinin bir parçasıdır.

İkinci adım hayale karar vermektir. İnsanın yaşamıyla yapabileceği bir çok şey var. Ancak alternatif hayallerden birine karar vermek gerekli. Aynı anda iki tavşan kovalayan ikisini de yakalayamaz. Hayatınızla ilgili alternatif seçenekler varsa mümkün olduğunca çabuk bu seçeneklerin sayısını bire indirmelisiniz.

Bu arada hayalinizi bir şey olmak değil, bir şey yapmak olarak ifade etmek daha iyi. Bir şey yapmanın sonucunda bir şey olursunuz. Ancak tersi, bir şey olmak bir şey yapmanızı garanti etmez.

Üçüncü adım hayalinizi yüksek sesle ifade etmektir. Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize hayalinizi anlatmalısınız. Hayalinizi eleştirebilirler ve hatta yapamayacağınızı söyleyebilirler. Bu eleştiriler motivasyonunuzu kırmamalıdır. Ama bunlardan yararlanmaya çalışın. Çevrenizdekilere kızmak yerine negatif yorumları kullanarak hayalinizi geliştirin. Hayalinizi sizi tanımayan ya da çok tanıyan insanlara anlatın. Sizi tanımayan insanlar size daha objektif bir geribildirim verecektir.

Dördüncü adım hayalinizle ilgili insanlara mesaj yazın, randevu almaya çalışın, tavsiyelerini isteyin. Hayalinizi nasıl somutlaştırabileceğinizi sorun. Aldığınız tavsiyeleri uygulamaya alın.

Beşinci adım sonuç alıncaya kadar yolculuğunuza devam edin. Bir hayale ulaşmak çok uzun sürebilir. Yolculuk sırasında stratejini ve hedefinizi güncellemeniz gerekebilir. Bu da çok doğaldır, çünkü değişim kaçınılmaz.

Melih Arat

Share Button

Bir cevap yazın