Değerli Düşünceler

elmaslarEn iyi öğretmen zamandır. Büyüklerin, tecrübelilerin yaptığı uyarıları dinlemeyiz. Onlar bizi bir türlü uyarmaya çalıştıkları konuda ikna edemezler. Ama zaman en iyi öğretmendir. Anne babaların diş fırçalama önerisinin önemi, dişçi koltuğunda anlaşılır.

Liderlikte markalaşma, rasyonel kararlardan çok, büyütülmüş ve yanlış anlaşılmış başarılarla ilgilidir. Bir kısmı gerçekten olmamıştır bile. Osmanlı Padişahlarının bazılarına atfedilenler hiç olmadı bile.

İnsanları ikna etmek için, rasyonel deliller sunmanıza gerek yoktur; sizin kesin bir inanca sahip olmanız yeterlidir. Topluluklar delilleri analiz etmek yerine, kendine inanmış, kendine güvenen birine inanmayı tercih eder. Almanlar Ademoğlu’ndan üstün değildi, ama Almanlar Hitler’in peşinden gittiler.

Her şeyin en kötüsü en ünlüsüdür. İyi ve normal olan konuşulmaz, hep en kötü konuşulur. İyi ve normal erkekleri televizyonlar göstermez, tecavüzcü ve sapık olanları gösterir.

Günün modasını, güncel yaşamı sert bir şekilde eleştirenler, fikirlerini dinleyecek kimse bulamazlar.

İnsanı her türlü problemden temizlik kurtarır. Ellerimizi yıkarsak kendimizi mikroplardan kurtarırız. Günümüzü yıkarsak zamanımızı boşa harcayan faaliyetlerden kurtarırız. Arkadaşlarımızda temizlik yaparsak, sadece iyi olanlar geriye kalır. Konuştuklarımızı temizlersek, ağzımızda sadece güzel sözler kalır ya da dilimizde güzel bir sessizlik.

Kurallar insanlara hizmet etmek için olmalıdır, işkence etmek için değil. İnsanlara, öğrencilere veya müşterilere işkence eden kurallar varsa değiştirilmelidir. Büyük kurumlar, bankalar, hava yolu şirketleri bu kurallar üstünde çalışmalıdır.

Bağışlanma bekleyenler bağışlamayı bilmelidir. Şefkati olmayanlar şefkat beklememelidir.

Küçük farklar büyük değişimlere yol açabilir. Yetişemediğiniz bir otobüs, uçağı kaçırmanıza, binemediğiniz uçak bir iş toplantısına katılmamanıza, katılamadığınız iş toplantısı milyon dolarlık bir sözleşmeyi rakibe kaptırmanıza yol açabilir.

Yargıçların, hakimlerin, kadıların adaleti vardır. Ama Yüce Allah’ın da bir adaleti vardır ve günü gelince tecelli eder.

Kötülüğün norm olduğu yerde, iyi anormal olur. Medya ahlaksızlığı dizi yaparsa, ahlaksızlık norm olur.

Sahip olmayı istediklerimizin hep iyi yanlarını düşünürüz. Sahip olduklarımızın da hep kötü yanlarını düşünürüz.

Ömrünüzün ilk yarısındaki doğrularınızla ikinci yarısındaki doğrularınız aynıysa hiçbir şey öğrenememişiniz demektir.

Bugünün yetişkinleri öğrencilik yıllarında tarih kitaplarındaki savaşları, bu savaşların nedenlerini, bu savaşların sonundaki anlaşmaları sıkıcı bulurlar. Hatta “Biz bunlardan sınav olalım mı?” diye bu savaşlar yapıldı diye düşünenler bile vardır. O dönemin güncelleri sıkıcıysa, bugünkü güncellere niye ilgi gösteriyoruz ki?

Ölünce hiçbir malı mülkü götüremeyeceğimize göre, mal sahibi olma konusundaki bu hırs neden?

İnsan sahip olduklarının değerini niye kaybedince anlar?

Tutarlı olmak iyidir. Ama kendi yanlışını tutarlılıkla sürdürmek kötüdür.

Objektif deliller önemlidir. İnsanların motivasyonlarını bilmek önemlidir. Hislerimiz önemlidir. Üçünü birden kullananın terazisi sağlam olur.

Share Button

Bir cevap yazın