Yeni Yılı Kutlamak ya da Kutlamamak: İşte bütün mesele bu!

 

yeni yilBirçok konuda kafamız karışık ve salim düşünemiyoruz. Batı ile Doğu’nun arasında sıkışıp kaldığımız için terazinin kefesi bazen Batı’ya bazen de Doğu’ya kayıyor. Düşünce ve tartışmalarımız bir tahterevallinin üstünde gezerken doğruya ilişkin referans noktamızı kaybediyoruz.

Araçların iyi ya da kötü olması araçla değil, aracı kullananın yaptıklarıyla ilgilidir. Motorlu bir ulaşım aracını ambulans gibi de kullanabilirsiniz ya da sarhoş olup durakta bekleyen insanların üzerine sürerek bir ölüm makinesi gibi de. Sizin niyetiniz ve eyleminiz aracın nitelenme şeklini belirler.

31 Aralık gecesini aile ve sevdiklerimizin bir araya gelmesi ve gelecek için güzel temenniler paylaşmak için kullanıyorsak ne ala. Aile, dost, tanıdık ve komşularımızla bizi bir araya getiren her türlü fırsatı kullanmak gerekli. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, milli bayramlar, doğum günleri, öğretmenler günü, mevlitler, dünyanın kutladığı günler, mezuniyet törenleri ya da yılbaşları bir araya gelmek ve hediyeleşmek için harika fırsatlardır.

Tabi her şeyi ölçüsüyle ve amacına uygun yapmak gerekli. Yılbaşında bir araya gelmekle zıvanadan çıkma arasında fark var. Yılbaşında sıcak bir aile buluşması bir ulaşım aracını bir hastayı hastaneye götürmek için kullanmaya benzerken zıvanadan çıkmak o aracı sarhoş kullanıp kaza yapmaya benzer.

Yeni yılın en önemli özelliği, takvimdeki bir rakam değişikliğinin geleceğe karşı umutlarımızın artmasına yol açmasıdır. Bu da çok önemlidir; çünkü umut, yaşamın yakıtıdır. Umutların gerçekleşmesi için birçok faktör bir araya gelmelidir ama sizin kişisel katkınız bunların içinde en önemli olanlardan biridir. Kişisel çabanızı umutla birleştirecek olursanız sadece takvimdeki rakamların değil, aldığınız sonuçların da değiştiğini görürsünüz. Onun için boş tartışmalarla birbirimizin enerjisini yutacağımıza işimize bakalım. Geleceğin gelişini kutlamalı kutlamamalı tartışmasını bırakıp geleceği inşa edelim.

Melih Aratyeni yil

Share Button

Bir cevap yazın