Yeni Yıl Planları

dilek_agac_Yeni yıla 1 Ocak tarihine girsek de, yeni yıl planları için doğru zaman 15 Eylül’dür.  1 Ocak yılın hep ortasıdır. İnsanlar yıllık planlarını, çocukların okullarını ve yapacakları işlerini yaz sonrası için planlar. Ocak ayı kuzey yarım kürede aslına bakarsanız yılın ortasıdır ve plan yapmak için değil, planlarda düzeltme yapmak için uygun bir evredir. Bu düşüncelerimin gerçeklik payı var mı test edelim. Haftayı planlayanlar, planlarını Pazartesi gününden başlatırlar. Diğer bir ifadeyle tatil günü olan pazarın ertesine. Öyleyse yıllık planlarda uzun tatilin, yaz tatilinin arkasından başlamalıdır.  Bu takvim tartışmasını bir kenara bırakarak yeni yıl için, yeni milenyumun 14. Yılı için neler planlayabiliriz? Sorular benden; cevap vermek, karar almak ve uygulamak sizden!

Bu yıl hangi kötü alışkanlıklarımı bırakacağım? Kötü alışkanlık deyince alkol, sigara ve kumar değil sadece, kilo aldıran işlenmiş gıda yemek de kötü alışkanlık. Facebook’da saatlerce zaman harcamak ya da günde 3 saat televizyon izlemek de kötü alışkanlıktır.

Bu yıl hangi iyi alışkanlıkları hayatımı sokacağım? Toplu ulaşım araçlarında kitap okumak, akıllı telefon uygulamalarından yabancı dil öğrenmek, evde ailecek bir film izleyip değerlendirmek, öğlen yemeklerinden sonra 20 dakika yürüyüşe çıkmak vb. gibi.

Bu yıl rastgele okumalar yapmaktansa bana bir özellik katacak ya da bir yetenek kazandıracak hangi okumaları yapacağım? Alakasız 10 kitap okumak yerine, tasarımla ilgili 10 kitap okumak, Mevlana Celaleddin Rumi’nin tüm kitaplarını okumak, pazarlamayla ilgili 20 kitap okumak vb. gibi.

Bu yıl neler öğreneceğim? Özellikle kadınlar için eğlenceli bir öğrenme konusu, çocukların yüzlerini boyamak olabilir. Maket yapmayı, gitar çalmayı, kalorisi düşük tatlı yapmayı, belirli bir bilgisayar programını kullanmayı, bisiklete binmeyi, teknikleriyle yüzmeyi ya da bunlara benzeyen ve benzemeyen şeyler öğrenilebilir.

Bu yıl yaşamından neleri çıkararak sadeleşeceğim? İnsan hayatından, iki yıldır hiç dokunmadığı objeleri atmalı. Ayakkabılar, kazaklar, elbiseler, işe yaramaz biblolar, plaketler, çalışmayan kalemler, gereksiz notlar, kartvizitler vb. gibi. Artık görüşmeyi kesmem gereken arkadaşlar kimler? Başıma dert ve sıkıntıdan başka bir şey getirmeyen arkadaşlarla, karamsar ve enerjisi olmayan arkadaşlarla, hiçbir randevusuna zamanında gelemeyen, sözlerini tutmayan arkadaşlarla görüşmeyi bırakmak bahar temizliği yapmaya benzer.

Bu yıl yeni ve değerli arkadaşlar kazanmak için nasıl bir strateji izleyeceğim? Birçok insan yeni arkadaş edinmesinin gerekli olduğunun farkında değil. Bizim yaşamımıza konuşmalarıyla, davranışlarıyla, yaptıkları ve yapmadıklarıyla değer katacak insanlar var. Bunların bir kısmını tanıyoruz ama arkadaş değiliz. Onlarla arkadaş olmak için neler yapabiliriz?

Bu yıl topluma katkıda bulunmak için neler yapacağım? Topluma katkıda bulunmanın birçok yolu vardır. Derneklerde çalışmak, dernek kurmak, okullarda gönüllü ders vermek, ihtiyacı olanlara yardım etmek için bağış toplamak vb. gibi.

Bu yıl ailemle ilişkilerimi geliştirmek için neler yapacağım? İnsanoğlu biraz bencil, plan yaparken hep kendini düşünüyor. Annemi, babamı, eşimi, çocuklarımı mutlu etmek için neler yapabilirim? Benden ne bekliyorlar, bu beklentilerini karşılamak için yapmam gerekenler neler?

Bu yılın sonunda ne kadar tasarrufum olsun istiyorum? Para da insan yaşamında çok önemli. Nasıl tasarruf edebilir, nasıl kazancımızı artırabilir, nasıl yatırım yapabiliriz? Yıl sonunda mal varlığımızı hangi noktaya getireceğim?

Bu  yıl iç huzuruna erişmek için neler yapacağım? Bana huzur veren manevi gayretlerimi niteliksel ve niceliksel olarak nasıl geliştirebilirim?

 

 

Share Button

Bir cevap yazın