Yaz tatillerini nasıl daha iyi değerlendirebiliriz?

ruzgar sorfuHer yıl gelen yaz tatilini hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmek mümkün. Yaz gelince aileleri tatlı bir telaş sarıyor. Yaz okulları araştırılıyor. Yetişkinlerse kendilerine okuma listeleri yapmaya başlıyorlar. Bu gayretler, biraz daha akıllıca yönlendirilerek yazdan daha da kazançlı çıkabiliriz.

Yazı değerlendirme amacımızı şöyle belirleyelim: Yazın bir yetenek kazanmak ya da bir proje tamamlamak.

 

Bir yaz tatilinde insan gitar çalmayı öğrenebilir. Teknik yüzme öğrenebilir. Yelken yapmayı öğrenebilir. Belirli bir şehri öğrenebilir. Patenle kaymayı veya rüzgar sörfü yapmayı da öğrenebilir. İngilizce gibi bir yabancı dilde bir kur atlayacak düzeye gelebilir.

Şimdi bu ve benzeri fikirleri biraz açalım. İngilizce ile başlayayım. İngilizce öğrenmek için akıllı telefonlar kullanılabilir. Akıllı telefonların marketlerinde yer alan, ücretsiz Finish English uygulaması yaklaşık 1000 kelime ve ifadeyi unutamayacak şekilde öğrenmenize yardım edebilir. Rehberliğimde hazırlanan bu uygulama, tamamen interaktif ve oyunlarla kelimelerin öğrenilmesine yardım ediyor. Uygulamanın lite (giriş), 1 ve 2 nolu seviyeleri var. Elbette İngilizce öğrenmek için telefonlarda sayısız uygulama var ve diğer uygulamalarda İngilizce ya da başka bir dil öğrenmek için yardımcı olabilir

Yaşadığınız şehirde öğretiliyorsa ya da öğretilen bir şehre gidebilirseniz yelken yapmayı öğrenmek de yazı hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmek için harika bir fikir. Hem denizde yüzebilirsiniz hem de meteorolojik olaylardan, fizik bilimine, tekne tiplerinden düğüm çeşitlerine kadar sayısız şey öğrenebilirsiniz.

Yazın yapabileceğiniz harika işlerden biri de bir şehri öğrenmek ve o şehirde yaşamak olacaktır. Ankara, İzmir veya İstanbul gibi bir büyük şehre bir ay ya da daha uzun süre gidin. Bir şekilde kendinize uygun maliyetli bir konaklama imkanı bulun. Yurt, eşyalı küçük bir ev veya bir akraba yanı konaklama çözümü olabilir. Gittiğiniz şehirde mutlaka bir kursa yazılın. İngilizce kursu, fotoğrafçılık kursu gibi kurs, size şehirde hem bir rutin kazandıracak hem de arkadaş edinmenize yardım edecektir. Şehrin turistik yerleri ile birlikte, şehirde konserlere ve gösterilere gidin.

Bir proje yapın. Yaşadığınız şehrin abidelerinin gün doğumunda fotoğraflarını çekip “Gün doğarken X şehri” diye internette, facebook’ta bir sergi açın. Kendinize güzel bir blog ya da internet sitesi kurun. Belirli bir köy okulu için 1000 kitap toplamayı hedefleyin ve yaz sonuna kadar kitapları toplayıp gönderin. Belirli bir tema yapısında 60 günde 60 yazı yazın ve bir kitap taslağı oluşturun. Her gün bir yazı yazmadan uyumayın. Bu ve benzeri proje fikirlerini uyguladığınızda yazın sonunda bir eseriniz olacaktır.

Paten kaymayı öğrenmek yaz için tuhaf bir fikir gibi gelebilir, ama her türlü motor beceri gerektiren spor dalı kendimizi tanımamıza yardım edecektir.

Bir müzik aleti çalmayı da öğrenebilirsiniz. Bir yazda 90 gün var. Bir kursa giderek veya internet desteğiyle 32 kez günde 2 saat gitar çalmayı öğrenmeye odaklanırsanız Eylül ayında dostlarınıza mini bir konser verebildiğinizi görünce siz de çok şaşırırsınız.

Her gün sabah gün doğumuyla birlikte bisikletle yola çıkın, İstanbul’dan Bursa’ya günde 50 km bisiklet sürerek ama her 50 km’de konaklama yaparak küçük bir macera yaşayın. Tecrübeli sürücülerden güvenlikle ilgili tavsiye almayı unutmayın.

Deneyip başarılı olduklarınızı bildirirseniz okumaktan keyif alırım.

 

 

Share Button

One comment on “Yaz tatillerini nasıl daha iyi değerlendirebiliriz?

Bir cevap yazın