Uçmak ister misiniz?

192622-ucmakUçmak için insanlar tonlarca ağırlığında uçaklar kullansa da, ondan milyon kez hafif bir kelebek kolay uçabilmektedir. İnsan hayatının her alanında hafifleyerek kuşlar gibi uçabilir. Marifet hafiflemek konusunda düşünmek ve eyleme geçmektir.

Herkes çok zengin olmayı düşlerken tasarrufları hafif olanların dolar çıktı indi, yatırımlarım ne oldu,  derdi olmaz. Paralarının peşinde olan sahtekar dostlar ve akrabaların ağırlığını da taşımazlar. Para ağırlığınca sorun sahibi olmak demektir ve gerçekten para sahibi olanlar bunu iyi bilir. Para ve onunla satın alınanlar insanı cennete götüremezken, hiçbir ağırlığı olmayan iyilikler insanı cennete götürür. İnsan kendini tonlarca ağırlıkta eşyalara ve paraya sahip olarak zengin etmeye çalışmayı değil, kendine yük olmayan iyilik yönünden zenginleşmeyi hedeflemelidir.

Şehirleri hafifletmek çocukların kalabalık sınıflarda okuma sorununu da, hastane kuyruklarını da, trafik sorununu da çözer. İstanbul, New York, Toronto gibi şehirler nüfuslarıyla o kadar ağırdır ki, bir yerden bir yere gitmekte hastanede tedavi olmak da, okula gitmek de başlı başına birer sorundur.

Evde sadece mütevazi tek bir yemek takımı ve bardak seti, aslına bakarsanız bulaşıkları da azaltacak, rafa dizme sorununu da hafifletecektir.

Yemeklerimizi hafifletmek, daha az yemek yemek sindirim sistemimizi rahatlatacaktır. Yemeği hafifletmek şeker hastalığından, kolesterol kontrolüne ve kiloya bağlı tansiyona kadar birçok hastalığın önüne geçecektir.

Evde sahip olduğumuz eşyaların sayısını azaltmak hem binanın üzerine düşen yükü azaltacak, hem temizliği hem de taşınmayı kolay hale getirecektir.

Kitap satın almak yerine, kütüphaneden aldığımız kitapları okumak hem tasarruf etmemize yardım edecek, hem evde kitap saklama sorunlarından kurtaracaktır. Aynı şekilde kitapları fiziksel olarak satın almak yerine bir tablet ya da e-okuyucu ile okumamız hem dünyada daha az ağaç kesilmesine hem de kağıtları değil, sadece enformasyonu taşımamıza fırsat tanıyacaktır.

Sahip olduğumuz elbiselerin sayısını azaltmak onları depolama sorununu ortadan kaldıracak, taşınma sırasında işimizi kolaylaştıracaktır. Seyahate çıkarken bavula az elbise koymak hem gereksiz hamallık yapmamamıza hem de uçaklarda ekstra bagaj ücreti ödemememizi sağlayacaktır.

Dost dediğimiz ama aslında dost olmayan insanlardan yaşamımızı hafifletmek kafamızı da hafifletecektir. Çok sayıda ilişkiyi yönetme sorumluluğu insana kaldırmakta zorlandığı ağırlıklar vermektedir.

Konuştuklarımızı azaltmak, hafifletmek, Allah’ın dinlemek için iki kulak ve konuşmak için bir ağız verdiğini hatırlamak gereksiz konuşmalarımızın ağırlığından bizi kurtaracaktır.

Genel olarak tüm giderlerimizi ve satın almalarımızı azaltmak ay sonu yapacağımız ödemeleri de ruhumuzu da hafifletecektir. Satın almalar geçici bir mutluluk yaratırken sonradan pişmanlığa yol açarlar. Hele ki, çok paraya ihtiyaç duyduğunuz bir anda önceden aldığınız her şey size saçma sapan gelecektir.

Her konuda normal kabul edileni bile yapmak insana ağırlık yaparken, normalden azı ise insanı hafifletir.

Sahip olduğunuz mal ve paranın altında ezilmek yerine, her konuda hafifleyerek iyiliklerden yaptığınız kanatlarla uçmanız dileğiyle.

Share Button

Bir cevap yazın