Star Wars VII: Güç Uyanıyor’dan Dersler

imageStar Wars filmleri, hayat dersleri çıkarmak için oldukça zengin bir ilham kaynağı olmuştur. Güç Uyanıyor isimli film de kendine has bazı dersler içeriyor.

Filmdeki ilk ders: Hayat sürekli bir mücadeledir. Her başarı geçicidir ve yeni bir mücadelenin habercisidir. Star Wars’ın altıncı bölümünün sonunda İmparator ölüyor ve Galaksi’de bir barış ve huzur dönemi başlıyordu. İzleyen otuz yılda baş kahraman Luke Skywalker’ın yokluğunda İmparatorluğun küllerinden First Order isimli yeni bir şeytani güç doğar. First Order, imparatorluk gibi Galaksiyi hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Barış yerini yine mücadeleye bırakmıştır. Gerçek yaşamda da lise diplomasını alırken üniversiteye girme mücadelesi başlar. Üniversite diplomasını aldığımızda bu sefer işe girme mücadelesi başlar. Evlendiğimizde bu evliliği yürütme mücadelesi başlar. Anlayacağınız insana bu evrende huzur yoktur.

Filmdeki ikinci ders: Her zaman kendi aklını kullan. Mensubu olduğun grubun, organizasyonun yolu doğru yol olmayabilir. O takdirde onurlu bir yaşam sürmeyi ve o örgütten ayrılmayı seç. Kylo Ren, öykünün başında masum köylülerin öldürülmesini ister. FN-2187 isimli asker, bu eylemin yanlış olduğunu düşünür ve masum insanlara ateş etmeyerek First Order’dan ayrılmaya karar verir. İnsanoğlu her örgütte orduda, şirkette, bir dernekte, bir hastanede çalışırken yapılanları sorgulamalı ve aklını kullanarak değerlendirmelidir. Eğer adil olmayan işlemler yapılıyorsa, topluma ya da sağlığa zarar veriliyorsa imkan varsa karşı çıkmalı yoksa o kurumdan ayrılmalıdır.

Filmdeki üçüncü ders: Yardım etmek, bize dostlar kazandırır. Filmdeki Rey isimli genç kız, eski uzay gemilerinden hurda toplayan bir eskicidir. Çalışırken BB-8 isimli bir robotla karşılaşır ve onu başka bir eskicinin elinden kurtarır. Efendisine ulaşmaya çalışan BB-8’e ve daha sonra, Fin ismini almış olan FN-2187’e yardım eder. Rey isimli bu genç kız yardım etme mücadelesi sırasında içindeki potansiyeli keşfeder. Eğer yardım etmek yerine para kazanmayı devam etse, hayatını bir çöpçü olarak geçirecektir. Başka insanlara yardım ederken, hem dostlar kazanır hem de kendimize seçilmiş üyelerden oluşan yeni bir aile kurarız.

Filmdeki dördüncü ders: Bir amaç uğruna harcanan yaşam, para kazanmak için harcanan bir yaşamdan değerlidir. Star Wars serisinde Han Solo gibi kaçakçılar, Jabba gibi mafya babaları, Jango Fett gibi ödül avcıları var. Ancak bunlar üstün becerilerini para kazanmak için kullandıkları için izleyici için bir değer ifade etmiyor. Sadece Han Solo para kazanmak yerine, Galaksi’nin özgürlüğü için savaşmayı seçtiğinde hem kendi hem de çevresi için hem kendi için anlamlı bir şey yapmış oluyor. Tek amacı para kazanmak olan insanlar lüks evler, spor arabalar ve yazlık alıyorlar ama sonradan boşluğa düşüyorlar. Çünkü mutluluk, paranın satın aldıklarıyla değil, anlamlı bir amaca hizmet etmenin sonucunda geliyor.

 

Share Button

Bir cevap yazın