Sıra Dışı Okumalar

business books2Yeni kurulan Bursa Orhangazi Üniversitesi şehrin merkezinde Osmanlı mimarisinden izler taşıyan son derece şık bir kampüse sahip. Buradaki master sınıfında okuttuğum kitaplardan ve son zamanda okuduğum ve çok etkilendiğim bir başka kitaptan söz etmek istiyorum. Kitapların biri hariç hepsi Optimist Yayınları’ndan. Geçen yıl yayımlanan büyük bir şirketin idare etmenin yeni kurallarını, derneklerin ve devletlerin ekonomi ve işletme felsefesinin nasıl olması gerektiğini anlatan bir numaralı kitap Sorumluluk Devrimi. Bu kitabın uzun yıllar boyunca bir baş yapıt kalacağını, kapitalizmin eksiklerini giderdiğini söyleyebilirim. Pazarlama sahasının temel kitaplarından biri Deneyim Ekonomisi’dir. Tevellütü biraz eski de olsa bugün özellikle perakende pazarlama sektöründe ayrışmaya çalışan her kuruluşun ne yapması gerektiğine ilişkin muhteşem bir yol haritası. Üstelik öyle bir yol haritası gibi, kuruluşları fotokopi makinasından çıkan bir kopya olmaktan kurtarıyor. Aynı yazarların elinden çıkan Sonsuz Olanak isimli kitap Deneyim Ekonomisi kavramlarının internetle birleştiğinde hangi olağanüstü deneyimlere yol açacağına ilişkin muhteşem bir açılım getiriyor.

Adı İngilizce olsa da kendi Türkçe olan Crowdsourcing (kalabalıkları kaynağa dönüştürme) de işyeri dışında olan, maaşlı ve uzman olmayan grupların bir kuruluşun hizmetine nasıl girdiklerini ve o kuruluşu başarıdan başarıya taşıdığını anlatıyor. Gary Hamel’in son kitabı Şimdi Ne Yapıyoruz, bir başka çığır açıcı kitap. Son kitabında yönetmenin bir anlamda insanları özgür bırakmak olduğunu açıklıyor.Okurlar kitap isimlerine çok önem veriyor. Türkiye’de bazı kitaplar sırf bu yüzden okurla sınırlı ölçüde buluşabildi. Sonuna Kadar Delifişeklik bunlardan bir tanesi. İnovasyon ve farklılaşma konularını çok çarpıcı şekilde ele aldığı halde “Delifişeklik” artık kullanılmayan bir ifadeye dönüştüğü için okurla buluşamadı diye tahmin ediyorum.

 

Optimist Yayınları’nın önemli hizmetlerinden biri Harvard Business Review Dergisi’nin en iyi makalelerinden oluşan HBR’s 10 Must Reads serisini yayımlaması. İş dünyasından çığır açan makaleleri bir arada bulmak ve okumak isterseniz bu seri tam size göre. Şu ana kadar bu seriden Esaslar, Liderlik, Değişim Yönetimi, Strateji, İnsan Yönetimi ve Kendini Yönetmek başlıklık kitaplar çıktı ve master derslerinde bütün bu kitapları kullanıyorum. Derste kullanmadığım ama hediye etmeye başladığım bir başka kitapsa Boyner Yayınların’dan Alışkanlıkların Gücü. Bu kitapsa size yanlış yeme, sigara, fazla uyku gibi alışkanlıklardan kurtarma gücüne sahip.

 

Share Button

Bir cevap yazın