Sıra Dışı CV Yazmak

imageTürkiye’de bilinen, markalaşmış herhangi bir kuruma yaklaşık 3000 iş başvurusu yapılıyor. Bu iş başvuruları da çoğu zaman kariyer.net, yenibiris.com veya secretcv.com gibi bir site üzerinden yapılıyor. Site üzerinden yapılan başvuruların en büyük sorunu tamamen sıradanlaşmanız. Maaşlı çalışmak isteyenler için yine de bu siteleri tavsiye ederim. Bu sitelere özgeçmişinizi yüklemezseniz, gerçekten “iş arıyorum” dememiş olursunuz. Ne var ki, “iş arıyor” olmanız iş bulacağınızı göstermez. İş bulabilmek için sıra dışı bir cv hazırlamanız gerekir.

Sıra dışı yazı yazma derslerimde öğrencilerimle paylaştığım ilk şey, sıra dışı bir şey yazmanın ilk adımı, hazırlanacak metnin sıradan versiyonunu hazırlamaktır. Bu anlamda sıra dışı bir CV tasarlamadan önce, kurallarına uygun, etkili bir özgeçmiş-CV (Curriculum Vitae) hazırlamak gerekir. İnternette sayısız CV örneği vardır. Yine de hiç bilgisi olmayanlar için özetlersem standart bir CV kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, staj bilgileri/iş tecrübesi, yetenekler/beceriler, yayınlar/başarılar ve referanslardan oluşur.

Sıra Dışı bir CV ise yukarıda ifade edilen bu bilgilerin başka bir bağlamda sergilenmesidir. Bazen bir A4 yerine başka bir malzeme de kullanılabilir. Yalova Üniversitesi’nde Kariyer Dersi’nde sıra dışı CV hazırlama ödevi vermiştim. Öğrencilerimin her biri birbirinden ilginç CVler hazırlamıştı.

Burger King’e iş başvurusu yapan bir öğrencim Burger King’in karton bir bardağına özgeçmişini yazmıştı. Bardağın üstünü önce bir kral tacı gibi kesmişti. Ardından da özgeçmişi bardağın dış kenarlarına yazmıştı. Özgeçmişiyle iki tane de mesaj veriyordu. “Ben çevreciyim” ve “yaratıcıyım.” Üstelik başvuru amacına da “Burger King’in daha çevre dostu ve yaratıcı bir kuruluş olmasına katkıda bulunmak istiyorum” yazmıştı.

Bir başka öğrencim CV’si için geleneksel kağıdı kullanmıştı ama oldukça sıra dışı bir şekilde. Kağıdın ortasına bir ağaç resmi koymuştu. Ağacın dallarına da twitter’in logosundaki kuşları. Yalnız sol en alttaki dallardaki kuşlar, yuvada yumurtalarla birlikte yavru kuşlardı. Dallar soldan sağa yukarıya doğru çıktıkça kuşlar büyüyordu. En üstteki twitter kuşunun kafasında bir mezuniyet kepi vardı. CV’yi hazırlayan arkadaşımız kuşların yanına yerleştirdiği konuşma balonlarıyla kendi özgeçmişini anlatmıştı. Kuş yuvasının yanına doğum tarihini, kepli kuşun yanına bitirdiği okulu, kanadıyla çanta taşıyan kuşun yanına stajlarını, cik cik öten kuşun yanına bildiği yabancıl dilleri yazmıştı.

Görsel olarak muhteşem başka bir CV örneği de yılbaşı ağacı şeklindeydi. Masa abajuru büyüklüğünde bir çam ağacının üstüne yılbaşı süsleri asar gibi, kendi özgeçmişinin önemli ayrıntılarını asmıştı. Gözünüzde canlandırmak için söyleyeyim, yılbaşı ağaçlarından toplar ve minik hediye kutuları sarkar. İşte öğrencim özgeçmişini parça parça küçük notlar halinde bu top ve kutulara yerleştirmişti.

Bir başka kağıt cv örneği de, monopol oyunu şeklinde hazırlanmıştı. Büyük bir kartonda monopol adımlarına arkadaşımız özgeçmişinin ayrıntılarını yazmıştı. Bir diğeri özgeçmişini bir derneği kapağının üstüne yerleştirmişti. 

Siz de kendi yaratıcılığını böyle sıra dışı CVler hazırlamak için kullanabilirsiniz. İş başvurusu yaparken internette veya dosyaların arasında kaybolmamak için sıra dışı ve gurur duyulacak güzel bir şeyler yapmalıyız.

Share Button

Bir cevap yazın