Olasılıklara Açık Olun

art-of-possibility1

Evrenin bazı kuralları var sanırım. Kendi hesabıma bazen bu kurallar, gözümün önünde ışıl ışıl parlıyor sonra bazen başka şeylere odaklanıp bu kuralları unutuyorum. Bugünlerde gözümün önünde en çok parlayan kural, olasılıklara açık olmak.

Olasılıklara açık olmak bir pazar gezmesinde, gezmeyi hedeflediğiniz bir yer varken bilmediğiniz bir yola girmek, daha önce okulda ya da işte çok da öne çıkan özelliği olmayan biriyle sohbet etmek, bir sahafta artık satılmaya satılmaya neredeyse bedavaya verilen kitaplardan birini satın almak anlamına gelebilir.

Birçok örnekte olasılıklara bir önyargıyla yaklaşıp o olasılığı hiç denemiyoruz bile. Halbuki denenmemiş ama denenmeye açık bir olasılığın tahmin etmediğimiz kadar çok getirisi olabilir.

Tüm dünya bir kurs cennetine döndü. Her şehirde çok çeşitli kurslar düzenleniyor. Bu arada internet ve kitaplarda birçok kursta kazanabileceğiniz yetenekleri kazanmanız için birçok kaynak var. Ne var ki, kurslar bir kitaptan daha fazla olasılık sunuyor insana. Bir kursta birçok insanla tanışırsınız. Hocalarla tanışırsınız ve onlar hakkında bilgi alırsınız ve tanıştığınız her insan bir sürü yeni olasılığın kapısını açar. Ama kitabi bilgi, kitabın kendisi kadar size olasılık sunar.

Bu hafta Mastiha (Mastika diye okunuyor) isimli firmanın hikayesini öğrenme fırsatı buldum. Mastiha Yunanca sakız demek. Sakız adasındaki sakız üreticileri birliği 200’den fazla doğal sakız içeren ürünü Yunanistan’da zincir mağazalarda satıyorlar. Çin’de uzun yıllar dış ticaret yapan Yunanlı bir iş adamı olan Yanni Botsaris kendi yaşamında ilginç bir karar alıyor. Türkiye’ye yerleşmeye ve Yunanistan’da zincir mağazaları olan Mastiha’yı Türk pazarına sunmayı planlıyor. Turizm ve otelcilik gibi konularla meşgul Hüseyin Emre ise belki ileride turizm ya da ticaret ile ilgili fırsatlar olur diye yıllar önce Çin’e gidiyor. Ardından turizm hizmetleri dolayısıyla Çin’e ziyaretleri artıyor. Yanni Botsaris bu sakızı Türkiye’de bir franchise olarak pazarlama konusunda güvenilir bir ortak aradığı zaman kendisine Hüseyin Emre’yi tavsiye ediyorlar. Hüseyin Emre ile yapılan görüşmelerden sonra Hüseyin Emre’nin yakın dostu Ahmet Müderrisoğlu ile ortaklaşa Mastiha’nın Türkiye operasyonunu kuruyorlar. Bir Yunanlının Çin’de yaşayarak dış ticaret yapması da, Hüseyin Emre’nin “bir bakalım” diyerek Çin’e gitmesi de bence muhteşem bir olasılıklara açık olma örnekleridir. Doğal ve en üst düzey sakızlı ürünlerin Türk yemek kültürüne ne kadar adapte olabileceğini araştırmak ve bu konuda girişimde bulunmak yine olasılıklara açık olmanın başka bir yansımasıdır.

Belirli bir olasılığın olumsuz sonuçlanması arzu edilmeyebilir; ancak bu dahi bir öğrenmedir. Hangi olasılıklara açık olalım konusunda koşul getirmek isterseniz, kendi güven çemberinizdeki insanların sunduğu olasılıkları tercih edebilirsiniz. Güvendiğiniz insanların önerdiği alternatifler, karşılaşacağınız olasılıkların olumlu olma ihtimalini yükseltecektir.

Ayrıca olasılıklara açık olmak, bazen Yüce Allah’ın yapacağı düzenlemelere de teslim olmayı içerir. Bursa Orhan Gazi Üniversitesi’nde Umre’den dönen iki öğrencimden biri sınıfa Zem zem suyu ve hurma, diğeri ise hurmalı çikolata ve hurmalı badem getirdi. Birbirinden habersiz olan bu iki kişinin birbirini tamamlayan ikramlar getirmesi, benim değerlendirmemde yüce Allah’a teslim olmasının bir sonucudur.

Peki, kimler kazanıyor? Kalbi, aklı ve kulağı açık olanlar ile olasılıklara açık olanlar kazanıyor.

Share Button

Bir cevap yazın