Eksik olan ne?

ferrari arabaKişisel gelişim kitapları okuyanlar, kişisel gelişim kurslarına katılanlar görüyorum. Kendi yaşamlarında son derece disiplinliler, son derece iyi insanlar, okuma ve öğrenme aşkları itibariyle de örnek oluşturduklarını söyleyebilirim. Ekonomik olarak da kendilerini çevirmeyi de başarıyorlar. Ama bazılarına soracak olursanız yaşamlarında bir eksiklik var. Ne olduğunu tarif edemiyorlar, ama önemli bir şey eksik. Onlara kendilerinin başarısız ya da yeterli başarıya ulaşamadığını hissettiriyor.

Çok kaliteli bir spor arabanın tüm parçalarının olduğu bir garaj düşünün. Diyelim ki, bu araba Ferrari olsun. Garajda arabanın lastikleri, motor supapları, egzoz sistemi, koltukları, direksiyonu, aklınıza arabayla ilgili ne gelirse var. Garajın sahibi hayatını bu Ferrari’nin parçalarını toplamakla geçmiş. Her parça son derece özenli seçilmiş. Topladıkları tamamen yeni ya da hiç yıpranmamış parçalar. Dışarıdaki insanlar bu garajda bir Ferrari yapacak parça seti olduğunu bilmiyorlar. Sadece garajın sahibinin yakınındakiler, garajda depolananların farkında. Bir kısım insanda garajın sahibini boş işlerle uğraşmakla yargılıyor. Garajın sahibi parçaları bir araya getirip Ferrari’sini birleştirip bu arabayla yollara düşmedikçe kendini yarım ya da başarısız hissedecektir.

Kendilerine yatırım yapan insanların, hayatlarını kişisel gelişim kurslarında veya yetenek kazandıran kurslarda geçiren insanların en önemli ihtiyacı hayatlarını, öğrenimlerini adayacakları bir projelerinin olmamasıdır. Bilgi ve yetenek birikimi bir projeye odaklandığında proje, bir kristal küre gibi ışıldar. Hem o projeyle uğraşanı hem de çevresini aydınlatır.

Kişisel gelişimle uğraşanların çok acele etmeden kendi hayatlarını adayacakları bir proje ya da proje hayali bulmaları gereklidir. İnsanın hayatını adayacağı proje bulması da kolay değildir. Daha doğrusu proje adayları içinde hangisine kendimizi adayacağımıza karar vermek büyük bir karardır. Proje seçerken kalbimizi çarptıran, başka insanlara hizmet edecek, başka insanların önünü açacak, onların yaşamlarını iyileştirecek bir proje daha uygun olabilir.  Yardım amaçlı sivil toplum örgütlerinin de hemen hepsi bu tür projelere dayalı kurulmuşlardır. Uçak, otomobil, bilgisayar ya da bilgisayar programı gibi ticari projelerin de hepsi topluma hizmet eder. Burada önemli nokta, seçilecek proje konusunun projeyi seçen kişiyi heyecanlandırmasıdır. Eğer proje o kişi için heyecan verici değilse, kişinin bu konuya adayacağı enerji de sürekli olmayacaktır. Antalya’da bir girişimci kendi tasarladığı spor arabaları üretip satıyor. Araba konusunda farklılık arayanlar için sıra dışı bir tedarikçi. Değişik bir proje spor araba tasarlayıp üretip satmak. Ama böyle bir proje herkesi heyecanlandırmaz. O girişimciyi heyecanlandırıyor. Onun için herkesin kendine kendi rüyasına girecek, kendini uyutmayacak bir proje bulması gerekli.

Kişisel gelişim konusunda çok donanımlı olmayanlar için projeler kendilerini geliştirmek için harika birer lokomotiftir. Bir proje, içinde barındırdığı soru ve sorun ile kişiyi araştırmaya, başkalarıyla iletişim kurmaya ve uzun saatler çalışmaya iter.

Bu anlamda projeler kişisel gelişimin bir numaralı araçlarıdır. Sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de hem akademik olarak geliştirecek hem de kıymetli bir bir şey yaptıklarını hissettirecek araçlardır.

Share Button

Bir cevap yazın