Türkiye’nin eğitim sistemi

dershane

Kahramanmaraş’ta 300 lise ve üzeri okul mezununa 1 yıl boyunca girişimcilik dersi verirken her birine iş planı yazdırdım. Bu arkadaşlarımızdan 290 tanesi, hazırladıkları 15 sayfalık iş planlarında neredeyse imla ve dilbilgisi kuralları açılarından doğru bir cümle kuramadılar.

Üniversite sınavlarında ilk yüz bine girmiş öğrencilere şu sıra girişimcilik dersi veriyorum. Bu öğrenciler ödev olarak iki popüler e-ticaret sitesinde kendi seçtikleri bir ürünü satmaya çalışıyorlar. İnternet sitesine 3 cümle yazıp ürünü tanıtacaklar. 45 öğrencinin hazırladığı internet sayfalarına baktım. En az 40 öğrencinin hazırladığı sayfalarda bir tane dilbilgisi ve imla kurallarına uygun ve mantık kurgusu içinde açıklama yazılamamış. Bu çocukların suçu mu? Hayır. Bu çocukları zamanında eğitim veremeyenlerin günahı.

Her yıl 50 bin öğrenci, üniversite sınavında sıfır çekiyor. Allah herkese belirli bir aralıkta zeka vermiş. Sıfır çekenler geri zekalı değil. Biz bu öğrencileri eğitmeyi başaramamış.

Türk Milli Eğitim Sistemi can çekişmektedir. Şu gerçeği kabul edelim. Okullar bir işe yaramıyor.

Bir oğlum var ve onun için ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Çocuğu bu yıl okuldan korumak için, uzun değerlendirmelerden sonra ailecek okula göndermeme ve açık öğretime yazdırmaya karar verdik. Ancak devletimizin kuralları, çocuğun liseye kadar okula gitmesi konusunda zorluyor. Çaresiz çocuk okula gidiyor. Bu hafta bir olay daha oldu, içimden okulu tamamen bıraksın, okula filan gitmesin dedim.  Öğrenme aşığı, 12 kitap yazarı, NYU, MIT, Harvard görmüş bir baba 12 yaşındaki oğlu hiç okula gitmesin daha iyi diyor. Çocuğun gittiği okul da bulunduğu şehirdeki en iyi devlet okullarından biri. Ne diyeceksiniz?

Okullarda merak uyandıran bir öğrenme sistemi olmadan, öğretmenlerin psikolojik ve maddi şartları iyileştirilmeden, tüm sınavlar merkezi sınav sistemiyle yapılmadan, içerikler hayatta kullanılabilecek içeriklere sadeleştirilmeden, tek tip değil, yaratıcı yenilikçi öğrenci yetiştirecek sistemler kurulmadan, okulların fiziki sorunları giderilmeden eğitim sisteminde kayda değer bir iyileştirme elde etmek mümkün değil gibi görünüyor.

 

 

 

Share Button

One comment on “Türkiye’nin eğitim sistemi

  1. Melih Hocam yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Okullarımız maalesef örgütlü cehaleti öğretiyor. Hassasiyetiniz için çok teşekkürler….By the way, ‘Çocuğun gittiği okulda bulunduğu şehirdeki en iyi devlet okullarından biri’ cümlesindeki da bağlacı ayrı yazılmaz mı 🙂 Selamlar, saygılar…

Bir cevap yazın