Çakma Star Wars: Güç uyanıyor

star-wars-force-awakens-official-posterStar Wars filmlerini ve Star Wars Klon Savaşları isimli animasyon dizisinin tamamını birkaç kez izledim. Bu filmleri üniversitelerde master derslerinde ödev olarak verdim ve hatta sınavlarda sordum. İlk 6 film ve 6 sezon yayımlanan animasyon serisinin çok yönlü bir kişisel gelişim kaynağı, hayat denilen sistemi anlamamız, insanların bir ömür içinde yaptıkları hataları keşfetmemiz için eğlenceli bir referans olduğunu söyleyebilirim.

2013 yılında Lucas Film, Disney şirketi tarafından 4 milyar dolara satın alındı. Disney şirketi 1990’lardan bu yana bir yaratıcılık krizi içinde. Şirketin yaptığı hemen her iş basmakalıp ve kendini tekrarlayan bir yapıda. Özellikle animasyon alanında yaptıkları her iş birer negatif anlamda “klasik.” Bildiğimiz Disney yapımları Aslan Kral, Pocahontas, Atlantis, Dinozor, Mulan, Tarzan, Herkül hikayeleri, müzikleri ve yapım teknikleri birbirlerine benzeyen filmler.

Beğendiğiniz bazı filmlerde dağıtımcı olarak Disney logosu görünce Disney’in işleri sandığınız Toy Story, Bir Böceğin Yaşamı, Kayıp Balık Nemo, İnanılmaz Aile, Monsters ve Inside Out muhteşem filmler, Steve Jobs’un Pixar Animasyon Stüdyolarının eserleri. Disney’in gidip Lucas Film şirketini almasının sebebi, kendini yaratıcı ve ticari açmazından kurtarmak. Ne var ki, yaratıcı bir film şirketini satın alıp kendi adamlarınızı yönetime getirdiğinizde eski basmakalıp işlerinizin ötesinde bir şey yapmanız mümkün değil. Pixar Animasyon şirketinin Toy Story’nin birinci filmi tüm animasyon film tarihinin en muhteşem yapımı. İkincisi de aynı performansı yakalıyor. Serinin üçüncü filminin yapım ve senaryo işi Pixar ekibinin elinden alınıyor ve Disney ekibinin eline veriliyor ve bitse de kurtulsak dediğiniz, zamanın geçmediği bir film yapıyorlar. Arzu ederseniz üçünü arka arkaya izleyin ve zaman ayırıp analiz edin.

Bu anlamda Lukas film şirketinin Star Wars’ın insanı hayran bırakan 6 filminden sonra Disney tarafından yapılacak yedinci Star Wars filminin hayal kırıklığı yaratmasını bekliyordum. Tahminim de hiç yanılmadım

Disney firması, o kadar para harcayıp neyi başarmış? İlk serideki Ölüm Yıldızı isimli gezegen yok eden uydunun 10 kat büyüğünü yapmış. İlk seride Luke Skywalker ile babası Darth Vader’ın bir uzay üssünün köprüsünde karşılaşma sahnesinin aynısını ve çok daha kötüsünü Han Solo ve oğlu arasında tekrarlamış. Darth Vader volkana düştüğü için sağlık sebeplerinden maske takıyordu, Kylo Ren’de takıyor, ama sadece hava olsun diye. İlk serideki Millenium Falcon isimli hurda uzay gemisinin, bu filmde de dar alanlardaki uçuş performansının aynısını sergilemiş. İlk seride Luke Skywalker’ın Degobah gezegeninde ormanda korkularıyla karşılaşması sahnesi, Disney şirketi Rey isimli yeni jedi şövalyesinin Takoda gezeninin ormanlarında korkularıyla karşılaşması sahnesi olarak tekrarlamış. İlk serinin unutulmaz R2-D2 isimli robotu yerini BB8 isimli daha sempatik ama boyu posu aynı olan robota bırakmış. İlk seride Luke Skywalker’a koçluk yapan Yoda’nın yerinde Rey’e koçluk yapan Maz Kanata var. Maz Kanata isimli bu tasarım karakterin büyüklüğü, ses tonu, konuşmaları ve hatta derisinin rengi bile ilk serideki Yoda ile aynı. İlk seride Han Solo ile Prenses Lea arasındaki aşk gerilimi Rey ile Fin arasındaki aşk gerilimi ile tekrarlanmış. İlk filmde kötü imparatorun üç boyutlu hologramını görüyorduk, yeni filmde aynı hologram ne mantığı varsa 10 kat büyütülmüş. İmparatorun bir tek ismi farklı, duruşu, görünüşü ve ismi olduğu gibi aynı, yine aynı şeyi istiyor: “Yeni Jedi’yi bana getir.” Ölüm yıldızına saldıran X-kanat avcı uçakları olduğu gibi aynen tekrarlanmış. İlk filmde ölüm yıldızı patlatılmaya çalışılıyordu, yedinci filmde de patlatılmaya çalışılıyor. İnsan filmi izleyince, “ben bunun daha iyisini ve orijinalini daha önce izlemiştim, bunu niye bir daha izliyorum?” diye sormadan edemiyor

Cevabı belli. Amacınız para kazanmak veya ticaret yapmaksa, yaratıcılıkla uğraşmıyorsunuz, vaktiyle rating yapmış, beğeni kazanmış ne varsa pazara bir daha sürelim diyorsunuz. Seyirci de çocukluk, gençlik yıllarından çok sevdiği, aynı ismi taşıyan birini sinemaya görmeye gidiyor ve ilk 6 filmin çakmasıyla karşılaşıyor.

 

Share Button

One comment on “Çakma Star Wars: Güç uyanıyor

Bir cevap yazın