Başarılı Olmak İçin Nereye Taşınmalıyız?

21101-emre69--izmir-saat-kulesi--317-950pxBir İzmirli olarak yıllardır söylediğim şey şudur: Yetenekli İzmirliler ve potansiyeli olan İzmirli şirketler İstanbul’da başarılı olurlar. Bu tespitime yol açan nedir sorusunun cevabı, İstanbul’da başarılı gördüğüm hemşerilerimdir. Uzaktan akrabam olan Sezen Aksu, Ali Kocatepe, Ertuğrul Özkök, Çağan Irmak, Meltem Cumbul, Tan Sağtürk ve internette isimlerini bulacağınız birçok sanatçı, siyasetçi, düşünce insanı ve iş insanı İzmirlidir. Bu gözlemimin sınırlı ve yanıltıcı olduğunu belirtmek isterim. Algıda seçicilik sonucu İstanbul’daki başarılı insanların içinden İzmirli kümesini fark etmem normaldir. Aslına bakacak olursanız, Türkiye’nin her şehrinin en yeteneklileri İstanbul’dadır. Dolayısıyla her potansiyeli yüksek insanın potansiyelini hayata geçirme ihtimali bir büyük şehirde daha yüksektir. Aynı mantıkla Londra’da, New York’ta, Paris’te, Beijing’de, Roma’da, Lizbon’da veya Moskova’da başarılı olma ihtimali, taşra kentlerinden daha yüksektir. Bunun sebebi büyük şehirlerin yetenekli insanların potansiyelini kullanabilecek ve değerlendirebilecek imkanlara sahip olmasıdır. Yılmaz Erdoğan Hakkari’den hiç İstanbul’a gelmese böylesine ünlü bir yıldız olabilir miydi? Muhtemelen ne oyuncu, ne film yapımcısı, ne de başarılı bir yönetmen olabilirdi.

Büyük şehirler insanın sadece yeteneklerini kullanmaz, onları geliştirir de. Bir oyuncu, başka nitelikli oyuncularla bir araya gelerek, yetenekli yönetmenlerle çalışarak oyunculuğunu geliştirir. Türlü projeler ve eğitimler, bun insanları pişirir.

İş adamları için de aynısı geçerlidir. Küçük bir şehirden mal satmak için çok sık seyahat etmek gerekir. Büyük şehirde ise mal satmak için iş yerine gitmek ya da şehrin başka bir semtine gitmek yeterlidir.

Medya kuruluşlarının merkezleri de büyük şehirlerdedir. Hiç kimse kendi kendine ünlü olmaz, medya veya internet onun ünlü yapar. Dolayısıyla medya ile buluşamıyorsanız ünlü veya marka olma şansınız çok azdır. Gerçi günümüzde internet, geleneksel medyaya alternatif olmaya başladıysa bile hala televizyon ve gazetelerin bir insanı ünlü yapma gücü tartışılmaz. Televizyon seyretmeyen biri olarak dizi oyuncularını ve ünlü mankenleri tanımıyorum. Ama benim gibi televizyon izlemeyen bazı arkadaşlarım yine de onları sokakta tanıyorlar. Nasıl mı? Gazetelerdeki magazin haberlerinden bu oyuncu ve mankenleri bir şekilde öğreniyorlar.

Üniversite okumak için tercih yapacaklara tavsiyem, bir taşra üniversitesinde makine mühendisi olacaklarına, bir büyük şehir üniversitesinde meteoroloji mühendisi olsunlar. Amerika’da da herhangi bir şehirde üniversiteye gitmek yerine, Los Angeles, New York, Boston ya da Chicago’da okumak daha fazla fırsat sunar.

Dolayısıyla başarı, bireyin potansiyeli, çalışkanlığı ve yaratıcılığına bağlı olduğu kadar coğrafyaya da bağlıdır. Dolayısıyla potansiyeli yüksek insanları doğru yerlere taşınması, onlara başarılı olma fırsatı verir.

 

Share Button

Bir cevap yazın