Aklını Kaçırmış Darbeciler

 

tankin altina giren insanTürkiye Cumhuriyeti geçtiğimiz hafta ağır bir sınavdan geçti. Darbeci askerlerin yaptıklarına akıl erdirebilmek mümkün değildi. Halkın üstüne ateş açtılar. Tanklarla üstlerinden geçtiler. Türk polis üslerine baskın yaptılar. Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve milletvekillerinin canına kastettiler.

Büyüteçle baktığımızda manzaranın kan donduruculuğu ortaya çıkıyor. Şimdi düşünün ki, bir komutanın en yakın çalışma arkadaşı tabancayı çekip komutanı vuruyor ya da başka bir komutan kalkıyor, genel kurmay başkanının boynuna kemer geçirip boynunu sıkıyor.
Yani bir gün önce belki birlikte çay içip sohbet ettikleri, rutin işleri takip ettikleri, belki askeri okuldan beri birlikte oldukları arkadaşlarının yaptıklarını anlayabilmek mantıklı bir insanın havsalasının alabileceği bir şey değil. Bir grup asker kalkıyor, anlaşıldığı kadarıyla Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye gidiyor ve korumalarıyla çatışmaya giriyor. Birçok asker kalkıyor, Güneydoğu’da omuz omuza görev yaptıkları Özel Harekattaki çalışma arkadaşlarına ağır silahlarla saldırıyor. Bir asker kalkıyor ve korumakla yükümlü olduğu Meclis’e bomba atıyor. Tüm bunlar gerçekten inanılmaz, kabul edilemez.

Darbeden sonra ilk hafta ortaya çıkan itiraflara göre bu darbenin arkasında Fethullah Gülen var. Bu darbeyi kim planladıysa, kim organize ettiyse, kim uygulamaya geçirdiyse en ağır şekilde cezalandırılmalı.

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye’de problemlerimiz olabilir ama bu problemlerimizi çözmek için şiddet hiçbir zaman yol olamaz.

Not: Hayatım boyunca siyasetle ilgilenmek istemedim, ama siyaset ve hatta şiddet burnumuzun dibine kadar girince böyle bir yazıyı yazmak zorunda kaldım. Hepinize sevgi, barış, adalet ve sağduyu dolu günler diliyorum.

Share Button

Bir cevap yazın